SAN I TRENING: Potreba za snom mora se zadovoljiti

Svi već dobro znamo da je odraslom čoveku za svakodnevno normalno funkcionisanje potrebno između 6 i 8 sati sna. Danas je nekima i to luksuz u moru obaveza. Ako vredno i redovno trenirate, jako je bitno da se dovoljno i odmarate. Najbolji način za to je san, jer mišići tokom njega rastu, razvijaju se i oporavljaju. Dobar deo populacije svakodnevno teži da u svom pretrpanom rasporedu odvoji vreme za vežbanje, ili bavljenje bilo kakvom fizičkom aktivnošću, a sve u nameri da ostane fizički aktivan i sačuva svoje zdravlje i vitalnost.

Glavni faktor koji utiče na naše funkcionisanje i efikasnost tokom dana je upravo san. Kod sna je jako važna rutina. Odlazak na spavanje u približno vreme svim danima, pa i vikendom, jako je značajna. San bi trebalo da bude jedan od naših prioriteta. Potreba za snom mora se zadovoljiti. Nedostatak sna ne može se nadoknaditi tokom dana, osim popodnevne dremke koja dobro dođe za podizanje nivoa energije i za bolju koncentraciju. Dremanje ima regenerišući efekat na telo i pomaže bržem oporavku nakon umora i ne bi trebalo biti duže od 45 minuta. Mozak ne razlikuje radne dane od vikenda, pa  namera da se u toku slobodnih dana nadoknadi manjak sna u toku radne nedelje ostaje bezuspešna.  Prostorija u kojoj spavamo mora biti provetrena, zamračena, bez muzike, televizora, kompjutera i drugih aparata koji remete naš san, a da toga nismo ni svesni, jer su nam zvuci koje oni proizvode dobro poznati.

Da se sve svodi na pravu meru rada i treninga, govori i to da je kvalitetan odmor jednako važan pre, a i posle treninga. Važno je znati da telo ne postaje fizički spremnije odmah posle treninga, već nakon odmora od treninga. Tako jednu od osnova strategije oporavka nakon treninga čini odmor, koji može biti pasivan i aktivan.  Aktivan odmor sastoji se u zameni aktivnosti koja je dovela do umora nekom drugom aktivnošću. Ovaj vid odmora posebno je efikasan kod sportskih aktivnost u kojima su bile angažovane male grupe mišića.

Aktivan odmor je takođe efikasan i posle dužeg i napornog intelektualnog rada. Umor se najbrže uklanja razgibavanjem, šetnjom na svežem vazduhu, gimnastičkim vežbama ili plivanjem. Pasivan odmor podrazumeva prekid aktivnosti, sedenje, ležanje i spavanje.

izvor: lifeactive.rs